Bez nauczycieli, bez planu, bez zadań i szkolnej dyscypliny. Dzieciaki współpracują ze sobą, albo pracują same. Nikt ich nie pogania, nikt nie mówi, co mają robić. Tak działają kluby CoderDojo - ogólnopolskiej społeczności pasjonatów nowych technologii. Od 21 stycznia jeden z nich działa w Lublinie.
„W CoderDojo wierzymy w to, że wolność jest najlepszym środowiskiem do nauki. – mówi Kamil Sijko, założyciel CoderDojo w Polsce – Naszym celem jest stworzenie takiej atmosfery, żeby dzieciaki chciały do nas przychodzić i uczyć się programowania. Mentorzy, którzy organizują spotkania są po to, by doradzać i wspierać. Wszyscy uczą się od wszystkich.”
W Lublinie odbyło się już pierwsze spotkanie organizacyjne i prezentujące inicjatywę CoderDojo, a od tego weekendu zajęcia będą się odbywały regularnie w soboty od godz. 12.00 w siedzibie firmy Transition Technologies przy ul. Jana Pawła II 17. Na warsztaty zapraszamy dzieci od 6 roku życia. Ważne, żeby mieć ze sobą własny komputer lub tablet, bo w dojo obowiązuje zasada BYOD, czyli przynieś własne urządzenie. Podczas zajęć dzieci uczą się programowania, tworzą własne gry i poznają język komputerów. Ważne jest też to, że młodsi uczą się od starszych, a wszyscy uczą się pracy w grupie i odpowiedzialności za swoje projekty. Nad pracą dzieci czuwają nasi mentorzy. Jak w każdym młodym dojo w Lublinie też potrzebne są osoby, które chciałyby się zaangażować w organizację i dołączyć do grona mentorów. Szukamy ludzi z pasją, którzy wiedzą co nieco o nowych technologiach i chcą swoją wiedzę przekazać naszym ninja.
Fundacja CoderDojo powstała w 2013 roku w Zambrowie. Od tego czasu, dzięki zaangażowaniu wolontariuszy, otwarto już 14 klubów w całej Polsce. Na cotygodniowych, sobotnich zajęciach spotykają się mentorzy: programiści, animatorzy, pasjonaci nowych technologii lub po prostu rodzice młodych hakerów oraz dzieciaki, które chcą zrobić ze swoimi komputerami więcej, niż tylko grać w gry. Zajęcia w całej Polsce odbywają się w salach udostępnionych dzięki uprzejmości lokalnych firm lub instytucji. Mentorzy są zawsze wolontariuszami, a udział w zajęciach jest bezpłatny.
Warsztaty są bezpłatne. Nie obowiązują zapisy.
Link do strony artykułu: https://badaniamarketingowe.wirtualnemedia.pl/centrum-prasowe/artykul/darmowe-warsztaty-programowania-wystartowaly-w-lublinie